W TEJ MIEJSCOWOŚCI NA RAZIE SPRAWDZAMY I WERYFIKUJEMY STANDARD OBIEKTÓW.
src="https://travel.iptourism.com/pics/ODvV7102347177_650214442200964_5367601123356644364_n.jpg" style="width: 840px;">
JEŚLI WYBRANE OBIEKTY PRZEJDĄ POZYTYWNIE TEST, POJAWIĄ SIĘ ICH WIZYTÓWKI.
Masz pytania? Chcesz aby Twój obiekt znalazł się w naszym katalogu?
ZADZWOŃ: 601 83 00 00
Jastarnia (kaszubski Jastarniô, niemiecki Heisternest) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Jastarnia, na Mierzei Helskiej. Kurort nadmorski z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i pięcioma przystaniami morskimi. W Jastarni są liczne hotele, pensjonaty, kwatery, pokoje, domki i apartamenty. Jastarnia ma dużą i urozmaiconą bazę noclegową.
Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 3970 mieszkańców (przed zmianą granic).
1 stycznia 2017 Jastarnia zmieniła charakter z gminy miejskiej na miejsko-wiejską przez wyłączenie z jej granic Juraty i Kuźnicy z Syberią.
Najstarsze ślady zamieszkania przez człowieka na terytorium Jastarni pochodzą z I w. p.n.e. Jastarnia (Osternäs) pojawia się w źródłach po raz pierwszy w 1378 r. przy okazji wystawienia przez Krzyżaków przywileju dla pobliskiego Helu.
W 1755 r. Urszula Przebendowska ufundowała kaplicę i szkółkę. W 1836 r. został zbudowany kościół.
Do XX w. była wioską zamieszkaną w przeważającej mierze przez rybaków.
Obecna miejscowość ta ukształtowała się z dwóch wiosek – Boru (Jastarni Gdańskiej), który był pod zarządem Wolnego Miasta Gdańska i Jastarni (Jastarni Puckiej) będącej w zarządzie Starostwa Puckiego. Gwałtowny rozwój osady wiązał się z okresem międzywojennym – wtedy powstał tu port rybacki, doprowadzono też linię kolejową. 1 stycznia 1973 osiedle Jastarnia uzyskało prawa miejskie. Obecnie jest przede wszystkim miejscowością turystyczną.
W latach 1974–2005 Jastarnia była uznana przez rząd za miejscowość posiadającą warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, dzięki czemu mogły być prowadzone tu zakłady lecznictwa.
W Jastarni turyści mogą korzystać z sześciu letnich kąpielisk morskich. Plaże tutaj są nadzwyczaj piękne i znacznie różnią się od innych polskich plaż. Dzięki nadzwyczajnemu położeniu i wiatrom piasek w Jastarni wyróżnia się miękkością i czystością. Poza tym kąpieliska spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa :)
Plaże w Jastarni znajdziemy zarówno od strony otwartego Morza Bałyckiego jak i Zatoki Puckiej. Od strony morza plaże są szersze i aby się do nich dostać trzeba przejść przez las sosnowy. Nad morzem znajdziemy strzeżone plaże, a przy wejściu nr 55 (między Jastarnią a Juratą) jest plaża dla psów.
W sezonie wzdłuż linii brzegowej jest pełno od szkółek windsurfingowych. Co najlepsze, nie trzeba wcale umieć pływać na desce, by korzystać z niej pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów. Nawet najwięksi fani plażowego leniuchowania powinni choć raz spróbować!
Wielbiciele historii zafascynowani rybacką tradycją miasteczka powinni wybrać się do Muzeum Rybackiego Juliusza Strucka, które prezentuje unikalną ekspozycję narzędzi i sieci do połowu ryb. Oprócz tego założyciele proponują ciekawą wystawę rzeczy wyłowionych przez rybaków z morskiej otchłani. Ciekawą propozycję stanowi też Chata Rybacka. To muzeum zbudowane w całości z fragmentów rozbitych statków również prezentujące rozmaite sprzęty rybackie wykorzystywane na przestrzeni wieków. Warto również odwiedzić Ośrodek Oporu Jastarnia, około 3 km od centrum Jastarni w stronę Kuźnicy. Ośrodek Oporu Jastarnia to cztery bunkry (Sokół, Sabała, Saragossa i Sęp).
Na początku maja w Jastarni odbywa się cykliczna impreza "Dawno temu w Jastarni". To żywa lekcja historii organizowana przez przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Jastarni, pokazująca jak żyli i pracowali dawni mieszkańcy Jastarni. To fajna atrakcja dla dorosłych, ale też może być jedną z zabaw dla dzieci - połączona z nauką.