Sfotografuj zachód słońca - jak ustawić aparat?
Przechadzając się wieczorem po plaży możemy zauważyć coraz większą liczbę turystów z cyfrowymi lustrzankami. Zapaleni fotograficy próbują swoich umiejętności.
Zachód słońca to dobrze znany motyw nie tylko w fotografii ale i w malarstwie. Co powoduje, że nadal nie znudził się i grupy turystów z zafascynowaniem kadrują kąpiące się w morzach słońce? Ja myślę, że w tym wypadku uniwersalna jest prostota motywu morza oraz nietypowe światło zachodzącego słońca. Jeżeli coś jest dobre, to nie prędko się nie nudzi, tak jest i w tym przypadku.
Ponieważ fotografią zajmuję się już kawałek czasu, a nieostre zdjęcia znajomych, cioć, wujków nie zachwycają postanowiłem napisać krótki poradnik
„Jak zrobić dobre zdjęcie zachodu słońca”.
Prosta recepta działająca przy zachodach słońca nad morzem.
- Ustawiamy tryb AV (czasami zaznaczany jest jako samo A)
- Przysłonę ustawić na minimum F8
- Czułość minimum ISO 400
Z takimi ustawieniami w trybie AV musimy tylko pilnować czasu, który jest podawany na ekranie bądź w wizjerze w formie 1/60 bądź 60. Wspomniany przez mnie czas to 1/60 sekundy, pozwala on na uzyskanie zdjęć o poprawnej ostrości. Czasy dłuższe np. 1/50 do 1/5 spowodują, że zdjęcie będzie nieostre.
Tryb AV, czułość ISO 400 i przysłona F8 powinny w większości przypadków zapewnić czas nie dłuższy niż 1/60 sekundy – czyli uzyskamy ostre zdjęcia.
Ponieważ warunki pogodowe są zmienne i trudno przewidzieć zastaną aurę, chmury na niebie itd, może się zdarzyć, że będziemy mieli czasy dłuższe niż wspomniana wcześniej 1/60 sekundy. Rozwiązaniem tego może być albo zwiększenie czułości ISO do 800, bądź przestawienie przysłony na F5,6.
Sposób, który opisałem powyżej stosowany jest przez większość osób zajmujących się fotografią.
Oczywiście aparaty nasze posiadają całą gamę ustawień tematycznych typu portret, pejzaż i makro – tutaj nie ma chyba za bardzo o czym pisać. Ustawiamy dany tryb i pstrykamy.
Na koniec jeszcze kilka słów o kompozycji obrazu. Pewnie słyszeliście o zasadzie trójpodziału, o tym, że nie należy umieszczać lini horyzontu w połowie zdjęcia, obecnie rzadko kto stosuje się do tych zaleceń, a profesjonaliści wbrew wszystkim przyjętym kanonom, zaleceniom, tworzą abstrakcyjne fotografie i wygrywają światowe konkursy. Więc spokojnie, bawcie się fotografią i nie zwracajcie uwagi gdzie w kadrze jest linia horyzontu :)
Dodaj zdjęcie do naszej Galerii !!!