Jesień to najlepszy okres na połów ryb takich jak dorsz, flądra oraz troć. Jedną z metod, które wykorzystywane są do połowu wskazanych gatunków jest surfcasting, czyli wędkarstwo brzegowo-plażowe, inaczej morskie. Często ekstremalne i wymagające nie lada wysiłku. Wędkarz musi posłać zestaw na odległość 100-160 metrów. Jako przynęty najczęściej wędkarze używają czerwonych robaków, garneli (gatunek krewetki bałtyckiej), tubisa, kawałków fileta ze śledzia.
Kiedy łowić i co można złowić?
Sezon wędkarstwa brzegowo-plażowego dzielimy na trzy okresy: wiosenny, letni oraz jesienny. Wiosną gatunkami najczęściej łowionymi są flądry, trocie i belony. Latem w zasięgu rzutu mamy leszcze, okonie, jazie, płocie, certy oraz węgorze. Jesienią można złowić dorsza, flądrę oraz troć. Po zakończeniu sezonu jesiennego trwającego od 25 października do początku grudnia, połowy rozpoczynają się dopiero z nadejściem wiosny. Warto także podkreślić że nawet we wrześniu łowi się leszcze i okonie.
Wiosną oraz na początku lata miłośnicy spinningowania brodząc mają możliwość złowienia troci i belony.
Trzecią metodą połowu stosowaną w wodach przybrzeżnych Bałtyku jest trolling. Metodę tą stosujemy wiosną do połowu troci oraz belon (od marca do czerwca). Latem czyli w okresie sezonu letniego można popływać za dużym okoniem (powyżej 40 cm). Jesienią coraz częściej wypływa się łodziami motorowymi na dorsza, którego ławice przypływają do brzegu. Dorsza łowi się w odległości 500m do 1000m od brzegu w bezwietrzne dni. Głębokość łowiska wynosi od 5m do 12m.
Niezbędny sprzęt.
Wyprawa wędkarska wiąże się z koniecznością zabrania odpowiedniej odzieży, która musi być dopasowana do panujących warunków atmosferycznych. Jesienią, gdy temperatura powietrza i wody wynosi 3°C, niezbędne stają się spodniobuty. Oprócz odpowiednich nakryć zewnętrznych , pożądana jest ciepła bielizna typu podkoszulek, kalesony czy też ciepłe skarpety. Do tego osprzęt, w którego skład wchodzą m.in. przypony strzałowe, haki i przynęty.
Odpowiednie dostosowanie do często ekstremalnych warunków pogodowych i dużo cierpliwości, to klucz do sukcesu każdego wędkarza.
Doradztwo i zakwaterowanie.
W połowie ryb specjalizują się właściciele dwóch obiektów noclegowych w Dębkach. Posiadają oni także sprzęt wędkarski (wędki, przypony, itp), który można wypożyczyć. Panowie Marek Jetke (dysponuje dodatkowo łodzią motorową) i Krzysztof Czerw z chęcią posłużą poradą dla osób, które chciałby rozpocząć przygodę morską. Zapewniają także noclegi i inne atrakcje. :)